
"Twee dagen conferentie Missionaire Parochie: wie vaardig jij af uit je parochie?"
Op 12 en 13 maart 2026 vindt de Conferentie Missionaire Parochie voor de vijfde keer plaats; een tweedaagse jubileumeditie met Fr. James Mallon als hoofdspreker. Na drie missionaire conferenties op zaterdag is het voor de meeste parochies even wennen om mensen naar een doordeweekse conferentie af te vaardigen. Het uitgebreide tweedaagse programma zet dan ook in op parochies die de volgende stap willen zetten in de opbouw van de eigen parochie.
Variatie en diepgang
De conferentie biedt een uitgebreid programma met variatie en diepgang om tegemoet te komen aan de diversiteit van thema's en vragen die leven in parochies. Mirjam Spruit, betrokken bij de organisatie van de conferentie: "Parochies bevinden zich in verschillende stadia van het proces van parochievernieuwing en hebben daarmee ook verschillende behoeften." Uit de (overwegend positieve) evaluaties van de voorgaande conferenties komen deze uiteenlopende behoeften ook naar voren. Spruit: "Een conferentie van twee dagen biedt de ruimte om met een ruim en gevarieerd aanbod aan seminars op deze vragen in te spelen. Mensen waarderen ook altijd de gebedsmomenten en de gelegenheid om uit te wisselen met anderen; ook daar is veel ruimte voor."
James Mallon
Hoofdspreker tijdens de vijfde editie van de conferentie is Fr. James Mallon. “We hopen dat zijn internationale ervaring ons in Nederland een stap verder kan brengen in ons missionaire proces”, aldus Harm Ruiter, betrokken bij de organisatie van de conferentie. “Omdat Fr. Mallon werkzaam is in een nieuwe parochie, kan hij weer nieuwe inspirerende kennis en ervaring met ons delen; juist omdat hij vijf jaar geleden ook aan het begin van dit proces in Nederland aanwezig was."
"Hoe kunnen we de conferentie inzetten om onze parochie een 'boost' te geven?"
Stuur een delegatie
Hoewel de conferentie dit jaar doordeweeks plaatsvindt, ziet organisator Harm Ruiter dit als een kans: "Vrij nemen van je werk kan voelen als een offer, maar het is ook een investering - in jezelf en in de gemeenschap. Zie het als een kans: hoe kunnen we de conferentie inzetten om onze parochie een ‘boost’ te geven? Misschien zal niet iedereen kunnen gaan, maar kan een parochie wel bewust een delegatie sturen. Vraag je als parochie af: van wie vinden wij het belangrijk dat hij of zij naar de conferentie kan gaan? Wie kunnen we afvaardigen én ondersteunen, om het voor hen financieel en praktisch mogelijk te maken?”
Een missionaire kans
Een afvaardiging van de parochie mét pastorale beroepskrachten is een meerwaarde voor het bezoek aan de conferentie. Door gezamenlijk twee volle dagen mee te maken, is er veel gelegenheid om tussen de programmaonderdelen door met elkaar van gedachten te wisselen. Daarnaast kunnen de deelnemers na de conferentie hun ervaringen delen met de rest van de parochie. Ruiter: "Hoe gaaf zou het zijn om een terugkomdag te organiseren in de parochie, waarop de conferentiegangers hun ervaringen kunnen delen? Men kan de tijd nemen om samen te bidden, de H. Mis te vieren, beelden van de conferentie terug te kijken en uit te wisselen over praktische toepassingen in de eigen parochie. Het vuur meteen lokaal verspreiden: dát is de missionaire parochie in praktijk!" De organisatie van de conferentie Missionaire Parochie denkt hierin graag mee.
Foto: Kompasfotografie, 2025